Zgłoszenie czy pozwolenie? Poradnik informacyjny

 
 

Zgłoszenie czy pozwolenie? Poradnik informacyjny

 
 
Zgłoszenie i pozwolenie na budowę garażu, kto i kiedy?
Często zadawane przez Państwa pytania to:
  • do ilu metrów można wybudować garaż, wiatę, halę bez uzyskiwania pozwolenia na budowę?
  • kto i kiedy może wybudować garaż bez pozwolenia?
  • budowa budynku gospodarczego – pozwolenie, zgłoszenie, a może brak wymogów i procedur?
W poniższym poradniku opisujemy praktyczne informację w tym zakresie z uwzględnieniem aktualnie obowiązującego Prawa budowlanego.

Najistotniejszą informacją jest fakt, iż można postawić garaż bez pozwolenia na budowę, jednak trzeba spełnić odpowiednie warunki które określa obowiązujące prawo budowlane.

Aktualnie prawo stanowi, iż inwestorzy mogą bez pozwolenia wznosić garaże o metrażu nie przekraczającym powierzchnię 35 m2. W naszym asortymencie produktowym, posiadamy takie garaże: jedno-, dwustanowiskowe w maksymalnych rozmiarach 6,00 m x 5,80 m, 5,90 m x 5,90 m, 7,00 m x 5,00 m.

Nasza firma posiada również duże doświadczenie w budowie większych garaży, hal, wiat, konstrukcji stalowych które wymagają pozwolenia na budowę. Współpracujemy w tym zakresie z doświadczonym biurem projektowym, pomagamy i doradzamy w całym procesie inwestycyjnym.


Kto i kiedy może budować garaż bez pozwolenia?
Warto w tym miejscu rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia garażu; czym jest garaż w rozumieniu prawa? Przepisy prawa nie zawierają wprost definicji garażu, jednak najczęściej przyjmuje się, że jest to pomieszczenie przeznaczone dla pojazdów, zamknięte ścianami i mające dach.

Budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa na podstawie Prawa budowlanego. Pozwolenie na budowę garażu nie jest wymagane, przy zachowaniu pewnych zasad. Zgodnie z obowiązującym prawem garaż do 35 m2 można budować bez pozwolenia, wystarczy tylko dokonać zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy, składając/wysyłając odpowiedni wniosek ze zgłoszeniem do właściwego miejscowo powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Garaż budowany bez pozwolenia ma być budynkiem wolnostojącym. Zbudowanie garażu większego niż 35 m2 bądź wyposażonego w drugą kondygnację wymaga od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli liczba podobnych obiektów jak garaże, wiaty, przydomowe ganki i oranżerie przekroczy 2 na każde 500 m2 powierzchni działki również pozwolenie na budowę będzie niezbędne.


Warunki techniczne - garaż jako budynek?
Garaż bez pozwolenia na budowę w ujęciu prawnym ma status budynku.

Na możliwość budowania garażu bez pozwolenia na budowę nie wpływa materiał, z jakiego ma powstać. Przepisy o budowie bez pozwolenia mają zastosowanie także do garaży z płyt warstwowych, betonowych, drewnianych czy blaszanych.
Ostatecznie o tym, czy można budować garaż bez pozwolenia, decyduje jedynie jego metraż.


Wiaty garażowe – co warto wiedzieć?
Alternatywą dla budujących obok garażu może być wiata garażowa bez pozwolenia. Pojęcie wiaty, nie ma zapisanej definicji w przepisach prawa budowlanego. Najczęściej rozumiana jest jako zadaszona przestrzeń, przeznaczona do postoju pojazdów. Taki garaż w formie wiaty bez pozwolenia można wznieść o powierzchni zabudowy do 50 m2 na działce budowlanej lub zajmowanej przez budynek mieszkalny.

Budując garaż z wiatą bez pozwolenia albo samą wiatę garażową, należy zawiadomić inspektora budowlanego w miejscowym starostwie - tak jak przy budowie garażu bez pozwolenia.

Zgodnie z prawem budowlanym w zgłoszeniu należy określić następujące informacje:
  • rodzaj, zakres, sposób wykonania robót,
  • termin rozpoczęcia prac,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
  • szkice i rysunki poglądowe.
Jeśli w ciągu 30 dni właściwy miejscowo urząd nie wniesie sprzeciwu na takie pismo, można uznać to za zezwolenie i rozpocząć pracę.


Budowa garażu blaszanego lub wiaty - o czym należy pamiętać, podejmując decyzję?
Decydując się na budowę garażu blaszanego lub wiaty, oprócz względów formalnych warto zwrócić uwagę na aspekty praktyczne. Garaż blaszany poleca się inwestorom, którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze, skrócić znacznie proces inwestycyjny.

Garaż blaszany może być usadowiony na stopach betonowych - możliwe jest wtedy jego przenoszenie, wg potrzeb właściciela. Inwestor, który chce zbudować garaż bądź wiatę, powinien dokładnie przemyśleć, jaką konstrukcję ma mieć garaż. Istotne iż, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać inwestorom pewne wymogi odnośnie do wyglądu, które powinny być spełnione przez osobę stawiającą taki budynek.

W przypadku pytań wszystkich szczegółowych informacji udzielimy Państwu telefonicznie.

-------------
MODERN-GARAGE S.C.
Telefon (+48) 665 085 477 – Robert (hale, garaże, wiaty)
Telefon (+48) 794 421 442 – Łukasz (hale, garaże, wiaty)
Telefon (+48) 786 207 760 – Jakub (hale, wiaty)

email: info@modern-garage.pl


 
 
 
 
 
 
© 2023 MODERN-GARAGE - Wszystkie prawa zastrzeżone
strony www